Denizkızı Kongresi Dünyaya Açılıyor

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti kapsamında derneğimiz tarafından 1.si gerçekleştirilen ve
42 farklı Ülkeden 76 Üniversitenin katılım gösterdiği 1. Uluslararası Denizkızı Kongresi Türkiye’den dünyaya açılıyor.

2010 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen ve dünya’da büyük yankı uyandıran, Piri Reis Üniversitesi  ile derneğimiz ev sahipliğinde ki 1. Uluslararası Denizkızı Kongresi tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda 2012 yılında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından İngitere’nin en iyi denizcilik eğitimi veren kurumu seçilen Plymouth Üniversitesi 2.Uluslarası Denizkızı Kongresini yapma niyetlerini açıkça belirtilmesi ve ardından uzun süren çalışmalar sonuç verdi. Uluslararası Denizkızı Kongresi’nin 2. sinin İngitere’de bulunan Plymouth Üniversitesinde yapılması geçtiğimiz günlerde yapılan toplantı sonucunda karara bağlandı.

Bu kapsamda Plymouth Üniversitesi Rektörü Prof. Wendy Purcell, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ ve Derneğimiz Kurucularından Başar Beyazoğlu bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşma kapsamında 2-6 Eylül 2013 tarihinde Plymouth’ta gerçekleşecek Kongrenin üst düzey katılım ile çok önemli gelişmelere imza atması bekleniyor.

Ayrıca anlaşmanın imzalanmasının ardından Londra’ya geçecek olan ekip Dünya Denizcilik Örgütü (IMO) ve Nautical Institute’de çeşitli temaslarda bulunacak.

2. Uluslarası Denizkızı Kongresinin asıl amacının, Dünya Denizcilik Öğrencileri Birliği (WMSA)’nin kurulmasının açıklanması olarak gösteriliyor. Bu konuda büyük gelişmeler kaydeden organizasyon ekibi, Türkiye’nin kurulum sürecinde çok büyük bir rol oynadığını belirtildi. Ayrıca 2. Uluslarası Denizkızı Kongresi görüşmeleri esnasında Plymouth Üniversitesi Yüksek Lisans programından mezun olan ilk Türk öğrenci olma vasfına sahip olan Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Plymouth Üniversitesi 150. yıl kutlamaları kapsamında Prof. Wendy Purcell tarafından regraduation törenine davet edildi.